BCA Division 2 Plate T20 Championship, Series 4, Results, Scores, Points

Bridgetown, Barbados, May 19 – (www.bcacricket.org) – Summarised scores and results of play in Series 4 matches of the 2022 BCA Plate Twenty20 Championship on May 14 & 15:

 ZONE A

At King’s Park: MappWest beat King’s Park by 94 runs.

MappWest 149-5 (plus 48 penalty runs) (20 overs) (Rico Scott 66, Jelani Lewis 29, Richard Boyce 23; Trishon Turpin 2-25).

King’s Park 103-7 (20 overs) (Roy Blackman 28, Mark Pierce 26, Obadele Forde 10, Tuarean Forde 10, David Moore 10; Winston Gittens 2-14).

Points: MappWest 4, King’s Park 0.

At St Stephen’s Hill: Ellerslie beat BRC by 61 runs.

Ellerslie 191-9 (20 overs) (Kierre Graham 43, Winston John 37, Coshon Scott 30; Conrad Drakes 2-6, David Small 2-25).

BRC 130-7 (20 overs) (David Springer 27, Erin Watson 23; Jaidon Mapp 2-18, Coshon Scott 2-20, Kierre Graham 2-32).

Points: Ellerslie 4, BRC 0.

At Eden Lodge: Conrad Hunte beat Midas Magic Ipswich by four wickets.

Ipswich 168-5 (17 overs) (Rashad Armstrong 62, Omar Marshall 39, Kemar Hood 23 not out, Orian Francis 20; Andre Leacock 2-35).

Conrad Hunte 159-6 (14.1 overs) (Dale Richards 63, Errol Watson 34, Dave Springer 22, Romel Rock 15 not out, Andrew Yearwood 15; Jiovanni Watson 2-25, Omar Marshall 2-28).

NB: Match was played May 15. Due to a rain interruption, Conrad Hunte were set a target of 155 off 15 overs.

Points: Conrad Hunte 4, Ipswich 0.

 ZONE B

At: Brereton: Buffy’s Mini Mart Inch Marlow beat Crane & Equipment Brereton by 178 runs.

Inch Marlow 223-6 (20 overs) (Arnold Ellis 80, Jaden Norville 59, Jarvis Forde 43 not out, Jamar Harewood 12; Kemar Millar 2-31).

Brereton 45 all out (12 overs) (Darwin Edey 12, Andre Harbin 11; Rashon Inniss 3-8 (hat-trick), Codia Parris 2-4).

Points: Inch Marlow 4, Brereton 0.

At Orange Hill: Standard beat St. John Cultural by 10 runs.

Standard 175-5 (20 overs) (Wayne Williams 68, Jamar Smith 36, Christopher Hinds 20, Shemar Headley 10, Jodi Greaves 10; Kevin Padmore 2-22, Philip Howell 2-38, Micah Howard 2-54).

St. John Cultural 165-7 (20 overs) (Detano Cummins 55, Michael Roach 28, Micah Howard 25, Glendon Dash 16, Kevin Padmore 15, Kevin Howard 12; Romario Jackman 2-37).

Points: Standard 4, St. John Cultural 0.

At Woodbourne: BNOC beat Foundation by 80 runs.

BNOC 157-2 (15.4 overs) (Kelvin Patterson 97 not out, Ron Bates 48; Jelani Joseph 2-23).

Foundation 77-7 (16 overs) (Kevion Newton 21, Brendon Walters 13, Azari Best 10; Andre Harrison 3-15, Emmerson Jordan 2-10).

NB: Match was played May 15. Due to a rain stoppage, the match was reduced to 16 overs).

Points: BNOC 4, Foundation 0.

ZONE C

At Dover: Benfica beat Dover by six wickets.

Dover 123-6 (20 overs) (Wilbur Bruce 52, Shenn Cumberbatch 39, Anthony Evelyn 12 not out; Antonio Forde 2-17).

Benfica 124-4 (17.3 overs) (Antonio Forde 31, Jhabanton Boyce 26, Kelani Clarke 22, Malik Clairmonte 17).

Points: Benfica 4, Dover 0.

At Lears: Cupid Cavaliers beat Empire by 88 runs.

Cupid Cavaliers 156 all out (19.2 overs) (Andy Debiden 40, Kwesi Perry 36, Antonio Gill 21, Khadafi Cummings 14; Marc Ifill 3-7, Taquan David 2-47).

Empire 68 all out (11.1 overs) (Nicholas Thorne 24, Taquan David 12; Andy Debiden 4-8, Joshua Eastman 2-2, Deighton Walrond 2-19).

Points: Cupid Cavaliers 4, Empire 0.

BYE: IDL Walkers Sand Quarry Isolation Cavaliers

ZONE D

At Padmore Village: Prison Officers beat George Park by 8 wickets.

George Park 174-6 (20 overs) (Ian Price 54, Dario Walcott 35, Markson Gill 22, Orlando Brathwaite 17, Dario Forde 16; Mencia Broomes 2-13, Marlon Howard 2-22).

Prison Officers 178-2 (19 overs) (Dwight Bowen 56, Marlon Howard 45, Jayson Gittens 32, Elson Douglas 27).

Points: Prison Officers 4, George Park 0.

At Market Hill: Windward beat Market Hill Blazers by 53 runs.

Windward 159-5 (20 overs) (Joshua Walker 55, Glenmar Hinds 47, Shae Branch 17 not out, Chris St. Hill 15; George Reifer 4-22).

Market Hill Blazers 106-8 (20 overs) (Bryan Carroll 15, George Reifer 12; Nick Shepherd 3-27, Richard Cox 2-12, Shae Branch 2-13, Amari Wiggins 2-33).

Points: Windward 4, Market Hill Blazers 0.

At Bridgefield: No result.

Wanderers 116-7 (19.3 overs) (Jevon Richards 27, Jon-Ross Brathwaite 23, Ian Bradshaw 17, Ezron Walrond 10, Jelani Dottin 10) v Earthworks Melrose.

NB: Match was played May 15. Rain stopped play.

Points: Melrose 2, Wanderers 2.

ZONE E

 At: Oxnards: Benson Mini Mart Melbourne beat Police by five wickets.

Police 151-7 (20 overs) (Darrell Babb 26, Kyan Mullin 21, Trey Butcher 20, Renaldo Downes 18, Ian Shepherd 17, Donniko Sargeant 11; Jordan Graham 3-21, Sheldon Stuart 2-40).

Melbourne 152-5 (19.1 overs) (Fitzroy Needham 33, Curtis Inniss 32 not out, Jordan Graham 28, Shawn Burgess 22 not out, Dwayne Kinch 20).

Points: Melbourne 4, Police 0.

At Martindale’s Road: Transport Board beat The St. Michael School by 22 runs.

Transport Board 95 all out (19.1 overs) Norville Chadderton 27, Leonard Brathwaite 16, Winston Gibson 14, Khalil Walker 3-8, Ayden Alleyne 3-14).

St. Michael 73-9 (20 overs) (Ryan Graham 15, Khalil Walker 12; Noville Chadderton 2-2, Mark Jordan 2-13, Danain Harewood 2-16).

NB: Match was played May 15.

Points: Transport Board 4, St. Michael 0.

At The Whim: Wibix beat Holder’s Hill by five wickets.

Holder’s Hill 89 all out (14.4 overs) (Marvyn Small 14, J. Scott 11; Robin Trotman 3-29, Sean Cheltenham 2-12, Shawn Broomes 2-15).

Wibix 90-5 (12.1 overs) (Rawle Cumberbatch 24 retired hurt, Brian Forde 21, Ronald Pile 15 not out; Marvyn Small 3-22, Ajani Batson 2-18).

NB: Match was played May 15.

Points: Wibix 4, Holder’s Hill 0.

ZONE F

At Boscobelle: J.C.B Boscobelle beat Maxwell by 49 runs.

Boscobel 169-7 (20 overs) (Roderick Sobers 32, Andre Lopez 28, Rudy Rouse 25, Shaquona Griffith 23 not out, Ramario Payne 11, Sherwin Joseph 10; Tequane Hazelwood 3-47).

Maxwell 120 all out (18.5 overs) (Wayne Squires 21, Shane Blenman 16, Tequane Hazelwood 16, Damian Edwards 13, Winston Herbert 10; Andrew Payne 3-20, Dave Edwards 2-4, Sherwin Joseph 2-13).

Points: Boscobelle 4, Maxwell 0.

At Bagatelle: St. Joseph Cultural beat WRBSSC by 2 runs.

St. Joseph Cultural 182-5 (20 overs) (Roland Knight 62 not out, Ayera Yarde 37, Ken Mayers 36, Devon Barrow 27, Kimoni Williams 16 not out; Devaunte Brathwaite 2-36.

WRBSSC 180-2 (20 overs) (Dodi Herbert 68, Devaunte Brathwaite 47, Design Sylvain 38 not out).

Points: St. Joseph Cultural 4, WRBSSC 0.

At Martindale’s Road: Lords beat QEH by 78 runs.

Lords 181-9 (20 overs) (Ezra O’Neal 50, Jevon Rock 40, Stefan Hinds 29 not out, Khalid Springer 20; Jason Howell 3-17, Z Marquis 3-35).

QEH 103 all out (20 overs) (Lowell Caesar 39; Rishon Walker 3-7, Khalid Springer 3-16, Shaquille Farley 2-26).

Points: Lords 4, QEH 0.

ZONE G

At Passage Road: Passage United beat BDF by 29 runs.

Passage United 180-7 (20 overs) (Lonsdale Blake 61, Tyler Small 57, Gregory Gaskin 17; Dario Burnham 2-27).

BDF 151-8 (20 overs) (Dwayne McCollin 62, Kirk Straughn 45, Jamar Gittens 10; Tyler Small 3-23).

Points: Passage United 4, BDF 0.

At Brighton: North Stars beat Iris Walker Pioneers by nine wickets.

Pioneers 81-6 (20 overs) (Aaliyah A Alleyne 22, Shakera Selman 11; Roddel Cozier 2-10).

North Stars 83-1 (10.3 overs) (Troy Toppin 38, Roddel Cozier 32 not out).

Points: North Stars 4, Pioneers 0.

At Desmond Haynes Oval: Carlton won by default from Horizon Finance Malvern who failed to field a team.

NB: Match was scheduled for May 15

Points: Carlton 4, Malvern 0.

ZONE H

At Wotton: Wotton beat On Point Bayville by three wickets.

Bayville 88 all out (15.3 overs) (Andrew Clarke 22, Nicko Murrell 17, Dario Mayers 13, J. Bailey 10; Kenville Yearwood 5-12, Denis Richardson 2-17).

Wotton 92-7 (19.1 overs) (Cloven Alleyne 16, Ricardo Chase 13 not out, Justin Sealy 12, Gavin Isaac 12; Shakeel Alleyne 2-3, Andrew Clarke 2-14).

Points: Wotton 4, Bayville 0.

At Greens: Greens beat Princess Margaret by four wickets.

Princess Margaret 131-6 (20 overs) (Sean Armstrong 45, Jadon Yarde 28, Terrell Sargeant 22, Antonio Simmons 15; Kemar Harte 2-13).

Greens 132-6 (16.5 overs) (Kemar Harte 67, Edey St. Hill 26 not out, Corey Persaud 12; Azard Weekes 3-28).

Points: Greens 4, Princess Margaret 0.

At Kingsland: St. Catherine beat Central by 56 runs.

St. Catherine 135-8 (20 overs) (Renaldo Rudder 30, Brian Shepherd 23, Chris Griffith 18, Derick Bishop 14, Ryle Stuart 13; Trevon Blackett 2-24).

Central 79 all out (19.2 overs) (David Forde 33, Jamal Joseph 12; Ellis Stuart 3-6, Derick Bishop 2-11, Brian Shepherd 2-11, Simon Clarke 2-15).

Points: St. Catherine 4, Central 0.

==============

POINTS (After Series 4):

ZONE A – Conrad Hunte 16, Ipswich 12, Ellerslie 8, MappWest 4, BRC 4, King’s Park 4.

ZONE B – BNOC 12, Inch Marlow 12, St. John Cultural 8, Standard 8, Foundation 8, Brereton 0.

ZONE C – Cupid Cavaliers 12 (3), Benfica 8 (3), Isolation Cavaliers 8 (3), Empire 4 (3), Dover 0 (4).

ZONE D – Market Hill Blazers 12, Windward 12, George Park 12, Wanderers 6, Prison Officers 4, Melrose 2.

ZONE E – Melbourne 16, Police 12, Wibix 8, Transport Board 8, Holder’s Hill 4, St. Michael 0.

ZONE F – Lords 16, Boscobelle 16, Maxwell 8, WRBSSC 4, St. Joseph Cultural 4, QEH 0.

ZONE G – Passage United 12, Carlton 12, North Stars 8, BDF 8, Pioneers 8, Malvern 0.

ZONE H – Greens 16, St. Catherine 12, Wotton 12, Bayville 4, Princess Margaret 4, Central 0.

===========================

Series 5

Saturday, May 21 (Home teams named first)

ZONE A – Conrad Hunte v Ellerslie, MappWest v Ipswich.

ZONE B – Brereton v Standard, BNOC v Inch Marlow.

ZONE C – Benfica v Cupid Cavaliers, Dover v BYE.

ZONE D – Melrose v Prison Officers, Market Hill Blazers v George Park.

ZONE E – Wibix v Melbourne, Police v Transport Board, Holder’s Hill v St. Michael.

ZONE F – QEH v St. Joseph Cultural, Maxwell v WRBSSC, Boscobel v Lords.

ZONE G – Carlton v Iris Walker Pioneers, North Stars v Passage United.

ZONE H – Bayville v Princess Margaret, St. Catherine v Wotton, Central v Greens.

 Sunday, May 22 (Home teams named first)

ZONE A – BRC v King’s Park

ZONE B – St. John Cultural v Foundation

ZONE C – Empire v Isolation Cavaliers

ZONE D – Windward v Wanderers

ZONE G – BDFv Malvern

 Quarter Finals

Saturday, May 28 (Home teams named first)

Highest Zone Winner v 8th Highest Zone Winner

4th Highest Zone Winner v 5th Highest Zone Winner

2nd Highest Zone Winner v 7th Highest Zone Winner

3rd Highest Zone Winner v 6th Highest Zone Winner