BCA Division 2 Plate T20 Championship, Series 3, Results, Scores, Points

Bridgetown, Barbados, May 10 – (www.barbadoscricket.org) – Summarised scores and results of play in Series 3 matches of the 2022 BCA Plate Twenty20 Championship on May 7:

 ZONE A

At St. Stephen’s Hill: Midas Magic Ipswich beat Ellerslie by ten wickets.

Ellerslie 93-9 (20 overs) (Jadan Mapp 31, Recarlo Boyce 17; M. Grant 4-15, Kemar Hood 2-28).

Ipswich 95-0 (8.3 overs) (Orian Francis 48 not out, Rashad Armstrong 42 not out).

Points: Ipswich 4, Ellerslie 0.

At Shorey Village: Conrad Hunte beat King’s Park by nine wickets.

King’s Park 93-7 (20 overs) (David Moore 17, Mark Pierce 13, Roy Blackman 12, Oswald Hoyte 10; Jermaine Hall 2-1, Marco Clarke 2-16, Dale Richards 2-22).

Conrad Hunte 96-1 (8.5 overs) (Dale Richards 74 not out, Jermaine Hall 11).

Points: Conrad Hunte 4, King’s Park 0.

At Dash Valley: BRC beat MappWest by 45 runs.

BRC 160-2 (20 overs) (Dwayne Norville 62 not out, Michael Hinds 39, David Springer 17 not out).

MappWest 115-8 (20 overs) (Rico Scott 29, Jhaleen Murray 21, Danny St. Hill 10; Everton Batson 2-8, Colin Small 2-22, Conrad Drakes 2-29).

Points: BRC 4, MappWest 0.

ZONE B

At: Church Hill: Foundation beat Benson Mini Mart Inch Marlow by six runs.

Foundation 128-4 (20 overs) (Kevion Newton 41, Jelani Joseph 23, Makai Clarke 20, Zachary Alexander 12; Brendon Pilgrim 2-26).

Inch Marlow 122 all out (20 overs) (Kemo Glasgow 21, Laqwain Morris 21, Andre Harewood 20, Rashon Inniss 16, Jaden Norville 14; Jayland Phillips 3-17, Jelani Joseph 2-16, Akobi Crichlow-Byer 2-17, Zachary Alexander 2-32).

Points: Foundation 4, Inch Marlow 0.

At Orange Hill: BNOC beat Standard by 58 runs.

BNOC 198-7 (20 overs) (Kelvin Patterson 95, Ron Bates 69, William Lashley 10; C. Hinds 4-41).

Standard 140-3 (20 overs) (Wayne Williams 56, Rakeem Hoyte 49, Jamar Smith 21).

Points: BNOC 4, Standard 0.

At Brereton: St. John Cultural beat Brereton by 20 runs.

St. John Cultural 185-3 (20 overs) (Michael Roach 110 not out, Kevin Howard 21, Glendon Dash 20, Detano Cummins 19).

Brereton 165-8 (20 overs) (Jason Arthur 52, Darwin Edey 51; Roger Howell 3-25).

Points: St. John Cultural 4, Brereton 0.

ZONE C

At KMV Oval: Cupid Cavaliers beat IDL Walkers Sand Quarry Isolation Cavaliers by five wickets.

Isolation Cavaliers 125-5 (20 overs) (Shaquan Mayers 54, Romario St. Cyr 31; Andy Debiden 2-26).

Cupid Cavaliers 126-5 (17 overs) (Kwesy Perry 36, Romeo Allen 34 not out, Winston Sealy 19, Andy Debiden 16).

Points: Cupid Cavaliers 4, Isolation Cavaliers 0.

At Dover: Empire beat Dover by eight wickets.

Dover 97-9 (20 overs) (Denny Gittens 26, Anthony Evelyn 15 not out; Tramaine Boyce 4-12, Nicholas Patrick 3-12).

Empire 100-2 (17 overs) (Nicholas Thorne 40 not out, Tramaine Boyce 27 not out, Daquan Alleyne 10).

Points: Empire 4, Dover 0.

BYE: Benfica.

ZONE D

At The Glebe: George Park beat Earthworks Melrose by nine wickets.

Melrose 105-8 (20 overs) (Anthony Hope 22, Sherwin Straker 14, Owen Gibson 14, Deverson Carter 13, Chris Springer 10; Dario Mitchell 2-11, Dario Forde 2-15, Jamal Taitt 2-28).

George Park 106-1 (18 overs) (Ian Price 54, Markson Gill 31).

Points: George Park 4, Melrose 0.

At Market Hill: Market Hill Blazers beat Wanderers by seven wickets.

Wanderers 86-4 (20 overs) (Ricardo Went 26, Jon-Ross Brathwaite 13, Z Nicholls 2-11).

Market Hill Blazers 87-3 (15 overs) (Mario Callender 21 not out, George Reifer 20 not out, Bryan Carroll 17; Zephan Browne 2-14).

Points: Market Hill 4, Wanderers 0.

At Padmore Village: Windward beat Prison Officers by six runs.

Windward 186-5 (20 overs) (Lamar Springer 77 not out, Joshua Walker 44, Glenmar Hinds 21, Anthony Edghill 13, Chris St. Hill 10).

Prison Officers 180-5 (20 overs) (Jayson Gittens 59 not out, Rico Carter 40, Tevin Lowe 25; Richard Cox 2-21, Nich Shepherd 2-25).

Points: Windward 4, Prison Officers 0.

ZONE E

At Martindale’s Road: Wibix beat The St. Michael School by two wickets.

St. Michael 153-5 (20 overs) (Thalha Mahmud 54 not out, Ryan Graham 39, Zishan Motara 32; Stefan Waterman 2-13).

Wibix 155-8 (17.2 overs) (Shawn Broomes 46, Rawle Cumberbatch 38, Robin Trotman 11, Nauldon Thompson 11; Thalha Mahmud 3-29, Khalil Walker 2-25).

Points: Wibix 4, St. Michael 0.

At Oxnards: Benson Mini Mart Melbourne beat Transport Board by six wickets.

Transport Board 108 all out (18.3 overs) Shawn McClean 30, Leonard Brathwaite 21 not out, Mark Jordan 13, Ryan Codrington 11, Trevor Greene 11; Norwell Skeete 4-13, Akeem Ifill 2-17, Sheldon Stuart 2-24).

Melbourne 109-4 (18.1 overs) (Fitzroy Needham 33, Curtis Inniss 28 not out, Jordan Graham 23; Leonard Brathwaite 2-29).

Points: Melbourne 4, Transport Board 0.

At Holder’s Hill: Police beat Holder’s Hill by 16 runs.

Police 142-8 (20 overs) (Dwayne Yearwood 53, Carl Marshall 23, Dario Sargeant 13; Ajani Batson 3-15, Marvyn Small 2-30).

Holder’s Hill 126-6 (20 overs) (Rikish Greene 29, Jason Hinds 26, Ajani Batson 18; Dwayne Yearwood 3-25).

Points: Police 4, Holder’s Hill 0.

ZONE F

At: Briar Hall: Maxwell beat QEH by five wickets.

QEH 107 all out (19.4 overs) (Ronaldo Layne 25, Lowell Caesar 12, Akid Odle 11; Winston Herbert 3-11, Jason Burnett 2-6, Shane Blenman 2-11).

Maxwell 110-5 (17 overs) (Jason Burnett 24, Hallam Mason 24, Omar Eversley 21 not out, Winston Herbert 12, Wayne Squires 12; A. Lashley 2-12).

Points: Maxwell 4, QEH 0.

At Blackmans: Lords beat St. Joseph Cultural by 49 runs.

Lords 146-7 (20 overs) (Juvall Hinds 40, Khalid Springer 27, Damian Hinds 20 not out, Stefan Hinds 19, Kemar Goddard 18; Shirley Rudder 3-25, Rasean Rudder 3-27).

St. Joseph Cultural 97 all out (15.5 overs) (Saquan Brathwaite 4-14, Rishon Walker 3-11).

Points: Lords 4, St. Joseph Cultural 0.

At Bagatelle: J.C.B. Boscobelle beat Lucky Horseshoe & S. Y. Adam & Son WRBSSC by five wickets.

WRBSCC 117 all out (20 overs) (Jeremy King 31, Owen Birch 27, Jason Gibson 19; Dave Edwards 3-11, Andre Lopez 2-20, Sherwin Joseph 2-28).

Boscobelle 124-5 (16 overs) (Andre Lopez 24, Shaquona Griffith 21, Ramario Payne 14, Mark Phillips 14, Rommel Cyrus 2-17).

Points: Boscobelle 4, WRBSCC 0.

ZONE G

At Fairy Valley: BDF beat North Stars by four wickets.

North Stars 102-6 (20 overs) (Alvin Campbell 32 retired hurt, Joshua Hinds 18, Damien Forde 11; Jamar Gittens 2-6).

BDF 103-6 (19.5 overs) (Theo Chandler 48, Kirk Straughn 17).

Points: BDF 4, North Stars 0.

At Passage Road: Passage United beat Carlton by 89 runs.

Passage United 197-5 (20 overs) (Gregory Gaskin 94, Albert Auguste 38, Lonsdale Blake 32; Carlo Morris 2-25).

Carlton 108 all out (19.1 overs) (Joshua Miller 25, Carlo Morris 17; Raymond Auguste 4-24, Tyler Small 2-24).

Points: Passage United 4, Carlton 0.

At Brighton: Iris Walker Pioneers won by default from Horizon Finance Malvern who failed to field a team.

Points: Pioneers 4, Malvern 0.

ZONE H

At Greens: Greens beat On Point Bayville by two wickets.

Bayville 92 all out (17.1 overs) (Levi Cadogan 30, Steven Holder 13; Theo Green 3-9, Kemar Hart 2-2, Jeriah Rock 2-30).

Greens 93–8 (19 overs) (Corey Persaud 61, Kemar Hart 17, Nicholas Brathwaite 13, Theo Green 13, Akeem Reid 12; Dario Mayers 2-14).

Points: Greens 4, Bayville 0.

At Wotton: Wotton beat Central by eight wickets.

Central 117-4 (20 overs) (Oliver Hinkson 52 not out, Aquan Crichlow 17; Denis Richardson 3-14).

Wotton 120-2 (14.3 overs) (Cloven Alleyne 45 not out, Gavin Isaac 31, Dashawn Phillips 17 not out).

Points: Wotton 4, Central 0.

At Six Roads: St. Catherine beat Princess Margaret by two wickets.

Princess Margaret 133-8 (20 overs) (Sean Armstrong 53, Terrell Sargeant 42, Jadon Yarde 10 Antonio Simmons 10; Derick Bishop 3-9, Kirk Clarke 2-33).

St. Catherine 134-8 (20 overs) (Derick Bishop 24, Ryle Stuart 23, Derwin Thompson 22 not out, Roland Crichlow 20, David Inniss 11; Sean Armstrong 3-4, Gregory Angus 2-25).

Points: St. Catherine 4, Princess Margaret 0.

============================

POINTS (After Series 3)

ZONE A – Ipswich 12, Conrad Hunte 12, Ellerslie 4, BRC 4, King’s Park 4, MappWest 0.

ZONE B – BNOC 8 (2), Inch Marlow 8 (3), Foundation 8 (3), St. John Cultural 4 (2), Standard 4 (3), Brereton 0 (3)).

NB: Series 1: St. John Cultural v BNOC – Match was not played; BCA to make a decision.

ZONE C – Isolation Cavaliers 8 (3), Cupid Cavaliers 8 (2), Benfica 4 (2), Empire 4 (2), Dover 0 (3).

ZONE D – Market Hill Blazers 12, George Park 12, Windward 8, Wanderers 4, Melrose 0, Prison Officers 0.

ZONE E – Police 12, Melbourne 12, Transport Board 4, Wibix 4, Holder’s Hill 4, St. Michael 0.

ZONE F – Lords 12, Boscobel 12, Maxwell 8, WRBSSC 4, St. Joseph Cultural 0, QEH 0.

ZONE G – Passage United 8, BDF 8, Carlton 8, Pioneers 8, North Stars 4, Malvern 0.

ZONE H – Greens 12, St. Catherine 8, Wotton 8, Bayville 4, Princess Margaret 4, Central 0.

=============================

Series 4

Saturday, May 14 (Home teams named first)

ZONE A – King’s Park v Mappwest, Ellerslie v BRC

ZONE B – Brereton v Inch Marlow, Standard v St. Johns’ Cultural

ZONE C – Dover v Benfica, Cupid Cavaliers v Empire, BYE: Isolation Cavaliers

ZONE D – Prison Officers v George Park, Market Hill Blazers v Windward

ZONE E – Melbourne v Police

ZONE F – Boscobelle v Maxwell, WRBSSC v St. Joseph Cultural, QEH v Lords.

ZONE G – Passage United v BDF, Iris Walker Pioneers v North Stars.

ZONE H – Wotton v Bayville, Greens v Princess Margaret, Central v St. Catherine.

 Sunday, May 15 (Home teams named first)

ZONE A – Ipswich v Conrad Hunte

ZONE B – BNOC v Foundation

ZONE D – Melrose v Wanderers

ZONE E – St. Michael v Transport Board, Wibix v Holder’s Hill

ZONE G – Carlton v Finance Malvern