BCA Division 2 Plate T20 Championship, Series 1, Results, Scores, Points

Bridgetown, Barbados, April 28 – (www.barbadoscricket.org) – Summarised scores and results of play in Series 1 matches of the 2022 BCA Division 2 Plate Twenty20 Championship on April 23:

 ZONE A

At King’s Park: Midas Magic Ipswich beat King’s Park by ten wickets.

King’s Park 106-7 (20 overs) (J. Estwick 22, T. Forde 16, O. Forde 15; Jomo Prass 2-20).

Ipswich 107-0 (10.4 overs) (Orian Francis 52 not out, Rashad Armstrong 48 not out).

Points: Ipswich 4, King’s Park 0.

At Dash Valley: Ellerslie beat MappWest by 59 runs.

Ellerslie 158-4 plus 24 penalty runs (20 overs) (Coshon Scott 51, Recarlo Boyce 42, Winston John 17, Kerrie Graham 13, Trevon Burgess 11 not out).

MappWest 99-9 (plus 24 penalty runs) (20 overs) (Hayden Archer 21, R. Bryce 16, J. Byer 11; Coshon Scott 3-14, Kerrie Graham 3-22, Jaden Mapp 2-29).

Points: Ellerslie 4, MappWest 0.

At Content: Conrad Hunte beat BRC by 110 runs.

Conrad Hunte 164-6 (20 overs) (Dale Richards 83, Terrence Drakes 33, Jermaine Hall 21; Everton Batson 3-27, David Small 2-22).

BRC 54 all out (12.3 overs) (Arnold Gilkes 10; David Cumberbatch 3-19, Romel Rock 2-2).

Points: Conrad Hunte 4, BRC 0.

ZONE B

At Orange Hill: Buffy’s Mini Mart Inch Marlow beat Standard by 73 runs.

Inch Marlow 160-3 (16 overs) (Kemo Glasgow 76, Tremaine Dottin 28, Arnold Ellis 23, Jamar Harewood 22 not out).

Standard 87 all out (13 overs) (Shemar Headley 24, Rakeem Hoyte 21, Christopher Hinds 16; Christopher Mitchell 4-24).

Points: Inch Marlow 4, Standard 0.

At Church Hill: Foundation beat Crane & Equipment Brereton by 51 runs.

Foundation 166-6 (20 overs) (Makai Clarke 42, Brendon Walters 36, Zachary Alexander 30, Shakeel Knight 17; Jason Henry 2-31).

Brereton 115 all out (19.1 overs) (Darwin Edey 35, Jason Arthur 32, Wayne Dottin 14; Shakeel Knight 3-13, Zachary Alexander 2-11).

Points: Foundation 4, Brereton 0.

At Gall Hill: St. John’s Cultural v BNOC

NB: Match was not played; BCA to make a decision.

ZONE C

At Lears: Cupid Cavaliers beat Dover by eight wickets.

Dover 138-3 (19 overs) (Vibert Greene 56 not out, McNeil Brewster 27, Wilbur Bruce 18, Anthony Evelyn 14 not out).

Cupid Cavaliers 139-2 (11.2 overs) (Jamal Leitch 70 not out, Antoine Gill 30 not out, Kwaisi Perry 18).

Points: Cupid Cavaliers 4, Dover 0.

At Blenheim ‘A’: IDL Walkers Sand Quarry Isolation Cavaliers beat Benfica by 11 runs.

Isolation Cavaliers 149-4 (20 overs) (Wayne Alleyne 56, Romario St. Cyr 25, A. Hurley 18).

Benfica 138 all out (19.4 overs) (Ian Drakes 78, J. Boyce 19; Romario St. Cyr 5-20).

Points: Isolation Cavaliers 4, Benfica 0.

BYE: Empire

ZONE D

At Lucas Street: Windward beat Earthworks Melrose by 27 runs.

Windward 134-8 (20 overs) (Andrew Thornton 55, Joshua Walker 17, Kemar Carter 15, Dindial Ramrattan 12 not out, Anthony Edghill 12; Anthony Hope 2-20).

Melrose 107 all out (19.4 overs) (Deverson Carter 28, Barry Lowe 15, Olvis Carter 13, Kerry Skeete 11; Chris St. Hill 2-21, Micah Stuart 2-22, Nick Shepherd 2-25).

Points: Windward 4, Melrose 0.

At Padmore Village: Market Hill Blazers beat Prison Officers by 62 runs.

Market Hill Blazers 201-4 (20 overs) (S. Boyce 49, H. Holder 47; T. Lowe 2-20).

Prison Officers 139-7 (20 overs) (J. Gittens 47, E. Douglas 28; H. Holder 3-15, K. Lorde 2-44).

Points: Blazers 4, Prison Officers 0.

At The Glebe: George Park beat Wanderers by 3 runs.

George Park 114 all out (20 overs) (D. Mitchell 43, A. Graham 11, I. Price 10; J. Greenidge 4-18, A. Browne 2-9).

Wanderers 111-8 (20 overs) (A. Small 24 not out, A. Browne 18, J. Richards 17, D. Roach 15; J. Taitt 2-14, O. Brathwaite 2-18).

Points: George Park 4, Wanderers 0.

ZONE E

At The Whim: Police beat Wibix by 42 runs.

Police 198-7 (20 overs) (Jamar Yearwood 74, Carl Marshall 17 not out, Rashad Shepherd 14; J. Gibbons 2-19, M. Jordan 2-41).

Wibix 156-6 (20 overs) (Rawle Cumberbatch 33, C. Edwards 28, R. Pile 22 not out, Brian Forde 20 not out, Robin Trotman 16, N. Miller 10; C. Yearwood 3-35, Kyan Mullin 2-34).

Points: Police 4, Wibix 0.

At Martindales Road: Benson Mini Mart Melbourne beat The St. Michael School by 55 runs.

Melbourne 157-5 20 overs (F. Needham 35, Jordan Graham 33, D. Lynch 21, Akeem Ifill 20, S. Burgess 19 not out; Thalha Mahmud 3-32).

The St. Michael School 102-5 (20 overs) (Afzal Jada 32, Ryan Graham 25, Thalha Mahmud 19, Zishan Motara 11; N. Skeete 3-20, K. Graham 2-20).

Points: Melbourne 4, St. Michael 0.

At Holder’s Hill: Holder’s Hill beat Transport Board by 9 runs.

Holder’s Hill 84 all out (13.5 overs) (R. Greene 39; Mark Jordan 3-6, Damian Harewood 2-24).

Transport Board 75 all out (12 overs) (Leonard Brathwaite 37, Shawn McClean 15; Ajani Batson 4-15, Darian Blunte 2-23, Josiah Headley 2-14).

Points: Holder’s Hill 4, Transport Board 0.

NB: Match was played April 24.

ZONE F

At Blackmans: Maxwell beat St. Joseph Cultural by 10 runs.

Maxwell 157-4 (20 overs) (Omar Eversley 47 not out, Winston Herbert 39, Wayne Squires 19).

St. Joseph Cultural 147-6 (20 overs) (Chedane Holder 36 not out, Lloyd Smith 22 not out, Ayera Yarde 22, Devon Barrow 13; Omar Eversley 4-41).

Points: Maxwell 4, St. Joseph Cultural 0.

At Bagatelle: Lords beat Lucky Horseshoe & S. Y. Adam & Son WRBSSC by 97 runs.

Lords 166-8 (19 overs) (Kemar Goddard 77, Ezra O’Neale 16; Ryan Thomas 3-25, Shayne Greenidge 2-20, Dodi Herbert 2-42).

WRBSSC 69 all out (12.4 overs) (Jabari Gibson 14; Rushon Walker 5-11, J. Hinds 3-18).

Points: Lords 4, Welches 0.

NB: Match was played April 24

At Boscobelle: J.C.B Boscobelle beat QEH by 29 runs.

Boscobelle 152-5 (20 overs) (Andre Lopez 52, Ramario Payne 48, Ravi Armogan 12; A. Lashley 2-29).

QEH 123-7 (20 overs) (L Caesar 40; Shamar Edwards 2-9, Dave Edwards 2-20).

Points: Boscobelle 4, QEH 0.

NB: Match was played April 24

ZONE G

At Brighton: BDF beat Iris Walker Pioneers by 80 runs.

BDF 194-4 (20 overs) (Zikomo Cozier 78 not out, Dwayne McCollin 33, Jamar Gittens 13, Devon Goodman 12 not out; Rianna Gooding-Forte 2-20, Krisann Howell 2-29).

Pioneers 114-1 (20 overs) (Kycia Knight 52 not out, Aaliyah A Alleyne 44).

Points: BDF 4, Pioneers 0.

At Passage Road: Passage United beat Horizon Finance Malvern by eight wickets.

Malvern 82 all out (12.4 overs) (C. Hinkson 23, P. Hinds 15, J. Weekes 15; Jade Skeete 3-14, Raymond Auguste 3-14).

Passage United 84-2 (6 overs) (Tyler Small 34, Lonsdale Blake 28).

Points: Passage United 4, Malvern 0.

At Crab Hill: Carlton beat North Stars by seven wickets.

North Stars 165-1 (20 overs) (Troy Toppin 85, Roddel Cozier 56 not out, S. Mayers 12 not out).

Carlton 166-3 (20 overs) (Carlo Morris 104, Kemar Dixon 36 not out).

Points: Carlton 4, North Stars 0.

ZONE H

At: Bayville: St. Catherine beat On Point Bayville by seven wickets.

Bayville 144 all out (18.2 overs) (D. Mayers 44, S. Lovell 30, N. Murrell 24; Derwin Thompson 3-18, Derick Bishop 2-23, D. Browne 2-32).

St. Catherine 146-3 (17.1 overs) (Derick Bishop 74 not out, Derwin Thompson 31 not out, R. Rudder 21).

Points: St. Catherine 4, Bayville 0.

At Six Roads: Princess Margaret beat Central by 96 runs.

Princess Margaret 205-5 (20 overs) (Sean Armstrong 47 not out, Terrell Sargeant 46, Jakeem Pollard 387, Jadon Yarde 19, Antonio Simmons 14, Micah Trotman 11 not out).

Central 109-5 (20 overs) (Quan Crichlow 26, Zachery Browne 19, David Forde 17; Gregory Angus 2-16).

Points: Princess Margaret 4, Central 0.

At Wotton: Greens beat Wotton by six wickets.

Wotton 98 all out (19.3 overs) (Cloven Alleyne 20, Kenville Yearwood 18, Gavin Alleyne 13, Deshawn Phillips 11, Theo Green 3-14, Kemar Harte 2-4, Andrew Belle 2-13, Shaquan Green 2-33).

Greens 101-4 (14.3 overs) (Corey Persaud 53, Jelani Moseley 30; Cloven Alleyne 2-26).

Points: Greens 4, Wotton 0.

==============================

POINTS:

ZONE A – Conrad Hunte 4, Ipswich 4, Ellerslie 4, MappWest 0, King’s Park 0, BRC 0.

ZONE B – Inch Marlow 4, Foundation 4, Brereton 0, Standard 0.

NB: Series 1: St. John’s Cultural v BNOC – Match was not played; BCA to make a decision.

ZONE C – Cupid Cavaliers 4, Isolation Cavaliers 4, Benfica 0, Dover 0.

ZONE D – Market Hill Blazers 4, Windward 4, George Park 4, Wanderers 0, Melrose 0, Prison Officers 0.

ZONE E – Melbourne 4, Police 4, Holder’s Hill 4, Transport Board 0, Wibix 0, St. Michael 0.

ZONE F – Lords 4, Maxwell 4, Boscobelle 4, QEH 0, St. Joseph Cultural 0, WRBSSC 0.

ZONE G – Passage United 4, BDF 4, Carlton 4, North Stars 0, Pioneers 0, Malvern 0.

ZONE H – Princess Margaret 4, Greens 4, St. Catherine 4, Bayville 0, Wotton 0, Central 0.

==============================

Series 2

Saturday, April 30 (Home teams named first)

ZONE A – Mappwest v Conrad Hunte, Ellerslie v King’s Park.

ZONE B –. St. John’s Cutural v Inch Marlow, Standard v Foundation.

ZONE C –. Benfica v Empire, BYE: Cupid Cavaliers.

ZONE D – Market Hill Blazers v Earthworks Melrose, George Park V Windward, Prison Officers V Wanderers.

ZONE E – Wibix v Transport Board, St. Michael v Police, Melbourne v Holder’s Hill.

ZONE F – St. Joseph Cultural v Boscobelle, Maxwell v Lords, QEH v WRBSSC

ZONE G – BDF v Carlton, North Stars v Horizon Finance Malvern, Passage United v Iris Walker Pioneers.

ZONE H – Bayville v Central, Greens v Crane Resort St. Catherine, Princess Margaret v Wotton.

 

Sunday, May 1

ZONE A – Ipswich v BRC

ZONE B – BNOC v Brereton

ZONE C – Isolation Cavaliers v Dover

ZONE F – QEH v WRBSSC